کد خبر : 3182
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 دی 1401 - 5:12

آخرین وضعیت اکران «کاناپه»،«برادران لیلا» و برگزاری جشنواره فیلم فجر

آخرین وضعیت اکران «کاناپه»،«برادران لیلا» و برگزاری جشنواره فیلم فجر
مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی با اشاره به اینکه برخی فیلم‌های جشنواره فجر امسال غافلگیرانه خواهند بود، اعلام کرد که چشم‌انداز روشنی برای رفع توقیف فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری نمی‌بیند و شاید بشود با ابزارهای کامپیوتری کاری برای آن کرد ولی پیگیر اکران فیلم‌هایی مثل «برادران لیلا» خواهند بود.

به گزارش سنترسینماپرس،روح الله سهرابی درباره مشکل برخی فیلم‌های سینمایی از جمله «برادران لیلا» گفته است: طبیعی است هیچ فیلمی برای توقیف ساخته نمی‌شود و عوامل فیلم‌ها هم پیگیر حل و فصل موضوع هستند. ما هم تلاشمان را کرده‌ایم. مشکلاتی حاشیه‌ای گریبان فیلم‌ها را گرفته است. طبیعتا پیگیر اکران این فیلم‌ها خواهیم بود و خود صاحبان آثار هم در حل و فصل گره‌های بعضا کوری که افتاده تاثیر دارند.

وی با بیان اینکه در یکی دو ماه اخیر عوامل خیلی از فیلم‌ها که شاید قبلا تمایلی نداشتند حداکثر همکاری را داشتند، اضافه کرد: خیلی از فیلم ها مثل «ملاقات خصوصی»، «ابلق» و… مشکلاتی داشتند اما به اکران رسیدند و تمام هم و غم ما این بوده مشکلات را برطرف کنیم. درباره فیلم‌هایی که الان گرفتار هستند همین مسیر را می‌رویم اما متغیرهای دیگری هم هستند که در تصمیم نهایی برای اکران یک فیلم موثرند و به سمت حل و فصل آن موضوعات هم رفته‌ایم تا در آینده نزدیک به اکران برسند.

سهرابی که در برنامه استودیو هشت شبکه نمایش صحبت می‌کرد درباره کیانوش عیاری و فیلم «ویلای ساحلی» و همچنین فیلم «کاناپه» او که هنوز تکلیفش مشخص نیست توضیح داد: تا جایی که بنده اطلاع دارم، می‌دانم که فرم جشنواره را برای «ویلای ساحلی» پر کرده‌اند. درباره کاناپه، بحث این فیلم از جمله آثاری است که پوشش خانم‌های فیلم موضوع اصلی است و مربوط به این دوره هم نمی شود. در دوره قبل تولید شده و اگر می‌توانست حل شود در دوره های قبل این اتفاق رخ می داد. ما هم طبیعتا باید به این سمت برویم که ببینیم چه راهکاری را می توان تعریف کرد. اگر بخواهم صریح و صادقانه صحبت کنم چشم‌انداز روشنی درباره این فیلم مثل فیلم های دیگر وجود ندارد. موضوع بحث پوشش خانم‌هاست و بحث قانون جمهوری اسلامی که صراحتا در این باره ملاحظات دارد.

وی خاطرنشان کرد: شاید باید با مراجع مختلفی رایزنی شود تا ببینیم امکان حل و فصل این فیلم چگونه است؟ یا حتی با ابزارهای کامیپوتری که شاید بشود فکری برای این فیلم کرد. که البته این بحثی است که نمی‌توان مشخص درباره آن صحبت کرد.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی همچنین درباره وضعیت اکران فیلم های سینمایی عنوان کرد: به دلیل شرایطی که در چند ماه اخیر حاکم بود تهیه‌کنندگان چندان تمایلی به اکران فیلم ها نداشتند ولی از حدود دو، سه هفته پیش وضعیت تغییر کرده است و وضعیت استقبال از فیلم‌ها هم به نظر می‌رسد که بهتر شده است. بنابراین تقاضا برای اکران فیلم ها هم خدا را شکر بیشتر شده است و امیدواریم این سیر صعودی باشد.

سهرابی درباره جشنواره فیلم فجر هم گفت: جشنواره فجر جدای از فضای کلی جامعه نیست اما تقاضاهایی برای جشنواره وجود دارد که منهای تعداد انگشت شماری که به هر دلیل از جمله مشکلات فنی حاکم بر فیلم اجازه ندهد اثار به جشنواره برسد، مجموع فیلم هایی که تولید شده یا در دست تولید است، اعلام امادگی کرده اند و می تواند به لحاظ زمان بندی به جشنواره برسد. اتفاقا برعکس آنچه در فضای مجازی گمانه زنی می‌شود، جشنواره‌ای که پیش رو داریم جشنواره متنوع و پرباری خواهد بود و حتی برخی از فیلم ها می تواند باعث غافلگیری مخاطب شود.

او درباره وضعیت اکران در ماه اخیر تصریح کرد: شرایط اکران در چند ماه اخیر مورد رضایت ما نبود. ما چند ماه قبل‌تر رکوردهای مختلفی را در استقبال مخاطبان داشتیم به ویژه ماه‌های محرم و صفر که هر سال ایام کم مخاطب بود و امسال در آن مقطع هم فیلم‌های پرمخاطبی داشتیم. در ادامه آن روند توقع ما این بود که سیر صعودی ادامه دار باشد که با این ماجراها کمی افت پیدا کرد و وضعیت به لحاظ اقتصادی برای سینما بغرنج شد.

سهرابی ادامه داد: از چند هفته پیش چرخ سینما دوباره به حرکت درآمد و فیلم ها به تدریج به سمت اکران می‌آیند و تصور ما این است که جریان فیلم‌ها و استقبال عمومی تسری پیدا می کند و در ایام جشنواره هم شور و حال همیشگی و اقبال عمومی را خواهیم دید.

او درباره چالش های سینماگران و حضور برخی سینماگران با وجود پرونده قضای‌ در جشنواره فجر گفت: شاید مدتی پیش سخت‌تر می شد این سوال را جواب داد اما در حال حاضر پیگیری‌ها و اقبال سینماگران برای حضور در جشنواره را می بینم. چالش ها و مشکلاتی به وجود آمد، بعضا پرونده های قضایی تشکیل شد. تعدادی از سینماگران که با هر منطقی که خودشان باید پاسخگو باشند وارد مسایل سیاسی و امنیتی شدند و طبیعتا در مسیر دیگری رسیدگی می شود اما همین هم باعث نشد که ما نسبت به سرنوشت دوستان بی تفاوت باشیم.

سهرابی تصریح کرد: در این چند هفته کمیته حمایت قضایی که در سازمان سینمایی تشکیل دادیم مرتب پیگیر پرونده‌های دوستان است و با مسئولان محترم قوه قضاییه در حال رایزنی بوده ایم تا مشکلات را به حداقل برسانیم و در جهت رونق بخشی به سینمای ایران حرکت کنیم. همکاران بنده مرتب پیگیر بودند و از این حیث معتقدم که جشنواره فجر به واسطه پیگیری های شبانه روزی رییس سازمان سینمایی و دیگر همکاران بنده پررونق خواهد بود و بخش قابل توجهی از مشکلات سینماگران حل خواهد شد.