کد خبر : 3567
تاریخ انتشار : شنبه 30 اردیبهشت 1402 - 7:21

امضای توافقنامه فرهنگی و هنری ایران و ونزوئلا/ وزیر فرهنگ ونزوئلا: مشتاق دیدار آیت‌الله خامنه‌ای هستم

امضای توافقنامه فرهنگی و هنری ایران و ونزوئلا/ وزیر فرهنگ ونزوئلا: مشتاق دیدار آیت‌الله خامنه‌ای هستم

وزیر فرهنگ کشور ونزوئلا در نمایشگاه کتاب تهران گفت: بسیار مشتاق دیدار رهبر ایران هستم تا به ایشان بگویم رابطه با ملت ایران برای ما افتخار است. بهگزارش سنترسینماپرس آیین رونمایی از کتاب «آوریل درون کودتا» نوشته «ارنستو ویلگاس پولژاک»، با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «ارنستو ویلگاس پولژاک» وزیر فرهنگ جمهو‌ر‌ی

وزیر فرهنگ کشور ونزوئلا در نمایشگاه کتاب تهران گفت: بسیار مشتاق دیدار رهبر ایران هستم تا به ایشان بگویم رابطه با ملت ایران برای ما افتخار است.

امضای توافقنامه فرهنگی و هنری ایران و ونزوئلا/ وزیر فرهنگ ونزوئلا: مشتاق دیدار آیت‌الله خامنه‌ای هستم

بهگزارش سنترسینماپرس آیین رونمایی از کتاب «آوریل درون کودتا» نوشته «ارنستو ویلگاس پولژاک»، با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «ارنستو ویلگاس پولژاک» وزیر فرهنگ جمهو‌ر‌ی ونزوئلا و نویسنده کتاب، سیلوا آپونته سفیر جمهوری ونزوئلا در ایران، یاسر احمد‌وند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.

در ابتدای نشست نماهنگی از سمبل صلح و دوستی در نمایشگاه ونزوئلا اجرا شد و در ادامه ارنستو ویلگاس پولژاک وزیر فرهنگ جمهو‌ر‌ی ونزوئلا و نویسنده کتاب، با آرزوی برکت و موفقیت برای همه ابراز خوشحالی کرد و گفت: کرامت و عزت نیاز به ترجمه ندارد و مردم ایران و ونزوئلا این حسن را دارا هستند. به همین خاطر حصار کلمات از بین می‌رود و کار ما آسان می‌شود و مسیر را برای ما هموار می‌کند.

وی در ادامه گفت: در ونزوئلا از آقای اسماعیلی با خوشحالی استقبال کردم و در همان نمایشگاه دعوت به سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شدم و از همین جا سلام گرمی به رهبر، رئیس جمهور و مردم شریف ایران ابلاغ می‌کنم.

ارنستو پولژاک گفت: در حال حاضر با چند نقش متفاوت یعنی به عنوان وزیر فرهنگ ونزوئلا و نویسنده کتاب اینجا حضور دارم و به عنوان کسی که کتاب را به رشته تحریر درآورد بسیار خرسند هستم، از تمامی عوامل که فعالیت کردند و در این مدت اندک کتاب را ترجمه و چاپ کردند و در این سفر به من اهدا کردند، بسیار تشکر می‌کنم؛ تمامی این تغییرات را در کشور خود اطلاع‌رسانی خواهم کرد. بسیار مشتاق دیدار رهبر ایران هستم تا به ایشان بگویم روابط بین دو ملت برای ما افتخار است.

وی در ادامه اظهار کرد: کتاب من در خیلی کشور‌ها رونمایی شد اما باید در کشور ایران هم انجام می‌شد. این حرکت باعث خوشحالی و افتخار دو ملت است.  از همه مردم ایران تشکر می‌کنم و این تجربه‌ای که به رشته تحریر درآمد فقط مختص به ایران و ونزوئلا نیست، بلکه باید میراثی برای همه مردم جهان باشد و الگو قرار گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: قدرت رسانه‌ای جهانی، تبدیل به دستگاهی برای ترویج خشم جمعی شده است و این در سطح بین‌المللی باعث ایجاد خشم و نفرت می‌شود. این ابزار باعث پدیده‌ای به نام اسلام‌هراسی شده و این رسانه‌ها باعث شده‌اند اسامی کشورهای ایران و ونزوئلا تبدیل به کلماتی بد شوند درحالی که دو کلمه مقدس هستند. سرنگونی این ابزارهای رسانه‌ای بسیار حائز اهمیت است و اگر بر آنها غلبه کنیم می‌توانیم صلح جهانی ایجاد کنیم. ما خود را ملزم به ارتباط با تمامی ملت‌های دنیا کرده‌ایم.

وزیر فرهنگ ونزوئلا در ادامه گفت: من افتخار می‌کنم که یک ونزوئلایی هستم و ما باید روابط را در همه عرصه‌ها ادامه دهیم. شما و ما برای  استقلال خود بسیار مقاومت کردیم و بنده شمشیری به سمبل این استقامت که نمونه‌ای از شمشیر سیمون بولیوار است را تقدیم آقای وزیر می‌کنم.

وی با آغوش گرفتن وزیر ارشاد کشورمان گفت: این شمشیری است که سیمون بولیوار ۲۰۰ سال پیش در دست گرفت. و یک تیشرت با اسم فرهنگ تقدیم وزیر ارشاد کرد.

پولژاک اظهار کرد: بسیار از کتاب ، خاطرات رهبر هیجان‌زده شده‌ام و از بابت اینکه خوشنویسان ایرانی اسم بنده را در ابتدای این کتاب درج کرده‌‌اند بسیار خوشحال هستم. پیشنهاد می‌کنم این تبادل فرهنگی در همه عرصه‌ها بیشتر شود و  از همین جا برای نوزدهمین نمایشگاه کتاب که در کاراکاس برگزار می‌کنیم از وزیر فرهنگ ایران دعوت می‌کنم.

در ادامه نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیر مقدم به وزیر فرهنگ ونزوئلا عرض می‌کنم و خوشحال هستم که دعوت ما را پذیرفته‌اند و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: نمایشگاه تهران بزرگترین رویداد فرهنگی در ایران و منطقه است و در این روزهای پایانی میلیون‌ها نفر از مشتاقان و اهالی فرهنگ کشورمان در صحنه حاضر شدند و در جریان آخرین تولیدات فرهنگی کشور قرار گرفتند.
خدا را شاکریم که این نمایشگاه با عظمتی بی‌سابقه در حال نزدیک شدن به پایان خود است. این عمل نشانه انسجام و وحدت ملی ما ایرانی‌ها است.

اسماعیلی با بیان اینکه ایرانی‌های عزیزی که کانون فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله هستند. در این نمایشگاه میزبان کشورهای مختلف هستند؛ نزدیک به  ۳۰ کشور در نمایشگاه امسال حضور دارند. از وزیر فرهنگ ونزوئلا و همکاران که به گرمی در سال ۱۴۰۱ در نمایشگاه کشور خود از ما استقبال کردند تشکر می‌کنم.

اسماعیلی در ادامه گفت: در ونزوئلا افتخار بزرگی تجربه شد و باوجود همه مشکلاتی که استعمار و امپریالیسم ایجاد کرده‌ بودند این مردم مسیر مقاومت را انتخاب کردند. از اینکه ونزوئلا به ثبات لازم خود رسیده است خوشحال هستیم.

اسماعیلی گفت: با درود به روان پاک هوگو چاوز که در برابر امپریالیسم ایستادگی کرد و قهرمان مبارزه با امپریالیسم بود و امروز مسئولین ونزوئلا راه او را ادامه خواهند داد. این دو کشور در حوزه مبارزه برای آزادی و عدالت در کنار هم بوده‌اند و خواهند ماند.

وزیر ارشاد با بیان اینکه روابط دو کشور از نظر ارتباطات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در حال رشد است، گفت: از این بابت  احساس رضایت و خوشحالی دارم و این را آغازی برای گسترش تعاملات می‌دانم.

وی افزود: وزیر فرهنگ ونزوئلا کتاب بسیار خوبی را در توصیف کودتای آمریکایی علیه ونزوئلا در سال ۲۰۰۲ به رشته تحریر درآورده است. از او خواهش کردیم این کتاب را در تهران ترجمه کنیم که این اتفاق به همت موسسه ایران امروز انجام و سرآغازی برای گسترش هر چه بیشتر تعاملات فرهنگی میان دو کشور ایران و ونزوئلا شد.

اسماعیلی با اشاره به امضای توافقنامه جامع ارتباطات فرهنگی و هنری دو کشور، گفت: این توافق به امضا خواهد رسید و برنامه‌های فرهنگی هنری در دو کشور برگزار خواهد شد و در عرصه های مختلف این همکاری را ادامه خواهیم داد. بهترین‌ها را برای دو ملت بزرگ ایران و ونزوئلا از خداوند متعال خواستارم.

در بخش بعدی نشست، آپونته سفیر جمهوری ونزوئلا با تشکر از وزیر فرهنگ ایران که این موقعیت را برای حضورشان در نمایشگاه کتاب تهران فراهم کردند، گفت: از مرد ساده و فروتنی که اکنون وزیر فرهنگ ونزوئلا هستند هم تشکر می‌کنم و خوشحال هستم که فرصتی برای رونمایی از کتاب، در نمایشگاه کتاب ایران فراهم شده است. همچنین تشکر از کسانی که باعث شدند کتاب سلول ۱۴ در کشور ما رونمایی شود.

برچسب ها :

ناموجود