مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» و بزرگداشت عباس کیارستمی در موزه سینما با حضور اهالی فرهنگ و هنر در موزه سینمای ایران برگزار شد.

مهدی شادی‌زاده دبیر جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» در این مراسم گفت: خوشحالم که با تمامی سختی ها این جشنواره تا به امروز ادامه داشته است. همه این جشنواره بهانه‌ای برای احترام به نام عباس کیارستمی است که میدانم امروز در این سالن حضور دارد. این جشنواره نقص هایی هم دارد که خوشبختانه هر دوره نسبت به دوره های قبل بهتر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره در دو حوزه عکاسی و ویدئو آرت فعالیت می‌کند، افزود: خوشبختانه این جشنواره همکاری های خوبی در بخش بین الملل با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و… داشته است و سفارت ژاپن خیلی به ما کمک کرده است. از همکاری های مهم دیگر همکاری موزه سینما در این سه دوره بوده است .همچنین یکی از مهم ترین و برترین زنان معاصر یعنی لیلی گلستان در این سه دوره بسیار از ما حمایت کرد و در روزهای اولیه که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم میکردیم ایشان در کنار ما بود. همکاری این جشنواره با فوجی فیلم سبب شد تا هر ساله در کنار هم باشیم و تا جایی که میتوانیم به رشد عکاسی کمک کنیم.

سفیر ژاپن: کیارستمی از سینماگران محبوب ژاپن است

سفیر ژاپن سخنران بعدی این مراسم گفت: بسیار خوشحالم که در مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی «عکس ۵» که به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار میشود حضور دارم. عباس کیارستمی یکی از برجسته ترین کارگردان های سینمای ایران است که در ژاپن هم از محبوبیت خاصی برخوردار است. در سال ۲۰۱۶ زمانیکه این کارگردان فقید درگذشت جشنواره های زیادی درباره دستاوردهای این هنرمند در سراسر ژاپن برگزار شد. من خودم دانش آموخته سینما هستم و همیشه تحت تاثیر «خانه دوست کجاست» این هنرمند هستم. امیدوارم این جشنواره بتواند ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.

فرمان آرا: کیارستمی شکارچی لحظه ها بود

بهمن فرمان آرا به صحنه رفت و گفت: وقتی که آیدین آغداشلو حضور دارد من نباید درباره عباس کیارستمی صحبت کنم. عباس کیارستمی شکارچی لحظه ها بود و اگر ما گل میدیدیم او ریشه را میدید. او همیشه خیلی عمیق نگاه می کرد و از نظر تصویری عکس ها را دوست داشت و همیشه می‌خواست متفاوت باشد.

او ادامه داد: عباس کیارستمی اولین بار با داستان فیلم «گزارش» پیش من آمد و من میدانستم که موفق می شود. آشنایی و همکاری ما از همان زمان شکل گرفت. عباس کیارستمی الان زنده تر است و امروز زادروز این هنرمند است که من این روز را به همه ایرانیان تبریک می گویم و یاد او همیشه با من است.

قدیمی ترین دوست عباس کیارستمی: در تولد یک نابغه صحبت می‌کنم

آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی گفت: من قدیمی ترین دوست کیارستمی هستم. ۶۷ سال پیش در مدرسه با هم دوست شدیم و دوستی ما ادامه پیدا کرد. بار اولی که او را دیدم من بچه شروری بودم ولی او آنقدر جدی بود که ازسر به سرش گذاشتنش منصرف شدم. من امروز در تولد یک نابغه صحبت می‌کنم.

وی ادامه داد:عباس کیارستمی همیشه ناظر بود و بیشتر نگاه می کرد. او با دقت نگاه می کرد و مثلاً به رویش یک گیاه با دقت نگاه می کرد. ساکت بود و من هیچ وقت ندیدم ناسزایی به کسی بگوید. او آدمی بود که جان خودش را به جان جهان پیوند زده بود. در فیلم هایش نقش واسطه را به حداقل رساند.. عباس هیچ وقت فرو نریخت و من به محکم بودن او همیشه غبطه می خورم. من نقاشی های او را همیشه دوست داشتم.

این هنرمند خاطرنشان کرد: عباس کیارستمی در میان ما ظاهر شد و در میان ما با فروتنی و قوت کار خود را انجام داد. او اعتقادی داشت و بر اعتقاد خود پافشاری می کرد. او آرامش عمیقی داشت که این آرامش از یک استحکام درونی بود. جهان با وجود عباس کیارستمی معنای تازه ای پیدا کرد و او روز به روز بیشتر تحسین میشود.

در ادامه کلیپی از داوران سومین دوره جایزه بین المللی «عکس ۵» پخش شد و مجید طالبی بیانیه هیئت داوران را برای حاضرین خواند.

جوانان با استعداد سعی می‌کنند ناامید نشوند و به راه خود ادامه دهند

لیلی گلستان یکی در از سخنرانان این مراسم گفت: خیلی خوشحالم از اینکه برای داوری این سه دوره انتخاب شدهام و واقعا لذت بردم. ما جوانان با استعدادی داریم که سعی میکنند نا امید نشوند و به راه خود ادامه دهند.

در ادامه پانتهآ پناهی، سفیر ژاپن، علی شادمان، فرزاد صدیق زاده، هوتن شکیبا، مجید طالبی و لیلی گلستان برای دادن جوایز به صحنه آمدند.

جایزه ویژه گلستان به سالار چرمی، جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش عکس به مریم رئوفی منش و جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش ویدئو آرت به سجاد داد پور اهدا شد.