کد خبر : 3537
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 - 6:59

جشنواره فیلم کن و درگیری با دو اعتراض بزرگ

جشنواره فیلم کن و درگیری با دو اعتراض بزرگ

به گزارش سنترسینماپرس این دوره از جشنواره فیلم کن همراه با اعتراضات و اعتصابات صنفی مهمی همراه است که از همین ابتدای امر این جشنواره را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. مدیران شهری کن برای اینکه این جشنواره از گزند این اعتراضات مصون بماند، محدوده تظاهرات را دورتر از محل برگزاری جشنواره اعلام کرده و

به گزارش سنترسینماپرس این دوره از جشنواره فیلم کن همراه با اعتراضات و اعتصابات صنفی مهمی همراه است که از همین ابتدای امر این جشنواره را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

مدیران شهری کن برای اینکه این جشنواره از گزند این اعتراضات مصون بماند، محدوده تظاهرات را دورتر از محل برگزاری جشنواره اعلام کرده و گفته که معترضین حق ندارند در امتداد بلوار کروازت و اطراف آن در طول جشنواره فیلم کن تظاهرات کنند.

این در حالی است که اتحادیه کارگری، همچنان در حال تدارک یک تظاهرات بزرگ در ۲۱ می است. اما این تظاهرات در امتداد بلوار کارنو، دورتر از کروازت و مقر جشنواره برگزار می‌شود. همچنین تجمعی از  کارکنان هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، در مقابل هتل کارلتون – که مهمانان معروف آن امسال شامل مارتین اسکورسیزی است – در ۱۹ می از ساعت ۱ بعد از ظهر برگزار می‌شود.

شهر کن و مقامات منطقه‌ای این ممنوعیت را در اکثر مناطق کن برای جلوگیری از ناآرامی های مدنی اجرا کردند. این کشور از ابتدای ماه مارس توسط اعتراضات گسترده بازنشستگی توسط دولت فرانسه که سن بازنشستگی این کشور را افزایش می دهد، دچار مشکل شده است. آخرین باری که فرانسه با تظاهراتی در این مقیاس تکان خورد، در سال ۲۰۰۴ بود که صدها هزار نفر در خیابان‌های کن خشمگین از تغییرات قوانین مزایای بیکاری که توسط دولت ژاک شیراک، رئیس‌جمهور وقت، ایجاد شد حاضر شدند.

یک مقام عالی رتبه اتحادیه کارگری مستقر در نیس فرانسه گفت که «نزدیک به دو هفته در حال مذاکره با مقامات محلی و منطقه‌ای برای رسیدن به یک مصالحه بوده است تا مسیر جمعیت را همانطور که در سال ۲۰۱۳ برگزار شد، برگزار کنند. به غیر از اصلاحات حقوق بازنشستگی، ما همچنین نحوه رفتار با زنان در دنیای فیلم را محکوم می‌کنیم، اما زنان نمی‌خواهند که ما تصویر و استانداردهای درخشان جشنواره فیلم کن را لکه دار کنیم.»

تمام تلاش اتحادیه این است که مسیر برگزاری نزدیک به جشنواره فیلم کن باشد تا اعتراضات آنان بهتر دیده شود.

دنیس گراویل نماینده اتحادیه جشنواره فیلم کن گفت: «ما می‌خواهیم فضایی برای صحبت و شنیده شدن داشته باشیم، می‌خواهیم یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کنیم و از پله‌های کاخ بالا برویم و جشنواره هم اگر بخواهد از مواردی مانند (قطع برق) اجتناب کند، باید این را درک کند».

اما در کنار این اعتراضات، اعتصابات نویسندگان آمریکایی نیز جشنواره فیلم کن را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. انجمن نویسندگان آمریکایی که فیلم‌های متعددی را در این جشنواره دارند، نزدیک به دو هفته است که در حال اعتصابند و گفته‌اند که تا زمانی که دستمزدهای ما افزایش پیدا نکند، فیلمنامها تولیدت تلویزیونی و سینمایی را نمی‌‌نویسیم.