کد خبر : 4188
تاریخ انتشار : جمعه 11 اسفند 1402 - 19:13

در هفتادو هفتمین دوره؛ زاویه دولان رییس هیات داوران بخش نوعی نگاه جشنواره کن شد

در هفتادو هفتمین دوره؛ زاویه دولان رییس هیات داوران بخش نوعی نگاه جشنواره کن شد
جشنواره فیلم کن ۲۰۲۴ زاویه دولان را به عنوان رییس بخش نوعی نگاه خود معرفی کرد.

 

به گزارش سنترسینماپرس به نقل از ورایتی، زاویه دولان فیلمساز کانادایی که با فیلم «مامان» در سال ۲۰۱۴ جایزه هیات داوران کن را دریافت کرد، ریاست هیات داوران بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن ۲۰۲۴ را بر عهده گرفت.

او در بیانیه‌ای گفت: متواضع و خوشحالم که به عنوان رییس هیات داوران بخش نوعی نگاه به کن بازمی‌گردم. حتی بیشتر از اینکه خودم فیلم بسازم، کشف آثار فیلمسازان با استعداد همیشه در قلب سفرهای شخصی و حرفه‌ای من جای داشته است. این فرصتی است مغتنم تا با اعضای هیات داوران بر جنبه اساسی هنر فیلم تمرکز کنم؛ داستان‌هایی که صادقانه گفته می‌شود.

دولان در ۱۹ سالگی اولین فیلم بلند خود با عنوان «من مادرم را کشتم» را نوشت و کارگردانی، تهیه کنندگی و بازی در آن را نیز انجام داد. دومین فیلم او «تپش قلب» در ۲۱ سالگی در بخش نوعی نگاه کن به نمایش درآمد و پس از آن «لارنس به هر حال» ۲ سال بعد در همین بخش دیده شد و بازیگر آن سوزان کلمنت جایزه بهترین بازیگر زن را کسب کرد.

او در ادامه فیلم‌های «تام در مزرعه» و «مامان» را کارگردانی کرد که اولین حضور او در بخش رقابتی جشنواره کن را رقم زد. وی یکی از اعضای هیات داوران شصت و هشتمین جشنواره کن بود که ریاست آن را برادران کوئن برعهده داشتند.

دولان در ادامه فیلم «اینجا ته دنیاست» را ساخت که برنده جایزه بزرگ کن شد و پس از آن «مرگ و زندگی جان اف. دونوون» و «ماتیاس و ماکسیم» را که سال ۲۰۱۹ در بخش رقابتی به نمایش درآمد، به کارنامه هنری اش افزود.

پیش از این گرتا گرویگ به عنوان رییس هیات داوران بخش اصلی جشنواره کن ۲۰۲۴ معرفی شد.

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن از ۱۴ تا ۲۵ مه (۲۵ اردیبهشت تا ۵ خرداد ۱۴۰۳) برگزار می‌شود.