کد خبر : 930
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 اسفند 1399 - 7:05

بررسی حضور نفت در داستان و خاطرات ایرانیان توسط نشر خزه چاپ شد

بررسی حضور نفت در داستان و خاطرات ایرانیان توسط نشر خزه چاپ شد

کتاب «طلای سیاه در مس داستان» نوشته نسیم خلیلی توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش سنترسینماپرس به نقل از روابط عمومی نشر خزه، کتاب «طلای سیاه در مس داستان؛ درآمدی بر بازتاب نفت و غرب در ادبیات داستانی و خاطرات ایرانیان» نوشته نسیم خلیلی به‌تازگی توسط نشر خزه منتشر و راهی

کتاب بررسی حضور نفت در داستان و خاطرات ایرانیان چاپ شد

کتاب «طلای سیاه در مس داستان» نوشته نسیم خلیلی توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش سنترسینماپرس به نقل از روابط عمومی نشر خزه، کتاب «طلای سیاه در مس داستان؛ درآمدی بر بازتاب نفت و غرب در ادبیات داستانی و خاطرات ایرانیان» نوشته نسیم خلیلی به‌تازگی توسط نشر خزه منتشر و راهی بازار نشر شده است.

نویسنده کتاب، این‌گونه آن را معرفی می‌کند: این پژوهش در واقع تنیده‌ای است از دو موضوع «نفت» و «غرب» و بازنمایی آنها در ادبیات معاصر ایران؛ با این توضیح که نویسنده ذیل گستره‌ اصلی ادبیات، دو گونه‌ ادبی داستان را بیشتر و خاطرات را کمتر به‌عنوان منابع اصلی خود در این پژوهش برگزیده است.

خلیلی که دانش‌آموخته دکتری تاریخ ایران است و سال‌ها در عرصه مطبوعات قلم زده، مضمون اصلی آثارش را داستان و تاریخ قرار داده است. از خلیلی تاکنون هفده اثر داستانی و تاریخی منتشر شده که از میان آنها مجموعه‌داستان «گلی روی داشبورد» در نشر خزه منتشر شده است.

کتاب «طلای سیاه در مس داستان» را می‌توان تاریخ‌نگاری مردم و گروه‌های به‌حاشیه ‌رانده‌شده نظیر کارگران صنعت نفت و روستاییان دانست. اما این تاریخ‌نگاری نه با مراجعه به اسناد و مدارک تاریخی، بلکه با جستجو در میان آثار داستان‌نویسانی چون احمد محمود، علی‌اشرف درویشیان، اصغر عبداللهی، هوشنگ مرادی کرمانی و … صورت گرفته است. خلیلی در این کتاب به‌صورتی پیگیرانه و از دل ادبیات معاصر و خاطرات به دنبال شناسایی آدم‌هایی رفته است که در هیاهوی حوادث تاریخ معاصر ایران صدایشان گُم شده است. در واقع می‌توان «طلای سیاه در مس داستان» را نمونه‌ای از پژوهشی دانست که با گذر از مرزهای ژانر تاریخ‌نگاری متعارف یا پژوهش‌های محض ادبی، ترکیبی از این دو قلمرو را در خدمت به صدا درآوردن خاموشان تاریخ معاصر ایران قرار داده است.

این‌کتاب چهار فصل دارد که به ترتیب عبارت‌اند از: «دیگر نفت مال خودمان است: مصدق و نفت»، «بازنمایی غرب»، «قهر و غضب در برابر کارفرمای غربی» و «از کوچ اساطیری به سمت کمپانی تا سقوط از تخته‌های بیست‌متری»

این‌کتاب با ۱۹۰ صفحه و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است.