کد خبر : 1341
تاریخ انتشار : شنبه 2 مرداد 1400 - 8:49

رقابت زنان ایرانی در جشنواره سینمائی فرانسه برندگانش را شناخت

رقابت زنان ایرانی در جشنواره سینمائی فرانسه برندگانش را شناخت

بخش ویژه زنان سینمای ایران در شصت و دومین جشنواره پراد در کشور فرانسه، برندگان را معرفی کرد. به گزارش سنترسینماپرس جشنواره سینمائی پراد- فرانسه، از امسال بخش مسابقه ای ایجاد کرده که قراراست هرساله برنامه‌ای ویژه زنان کشورهای گوناگون در  آن گنجانده شود و اولین دوره این برنامه را به سینمای ایران اختصاص داده

رقابت زنان ایرانی در جشنواره سینمائی فرانسه برندگانش را شناخت

بخش ویژه زنان سینمای ایران در شصت و دومین جشنواره پراد در کشور فرانسه، برندگان را معرفی کرد.

به گزارش سنترسینماپرس جشنواره سینمائی پراد- فرانسه، از امسال بخش مسابقه ای ایجاد کرده که قراراست هرساله برنامه‌ای ویژه زنان کشورهای گوناگون در  آن گنجانده شود و اولین دوره این برنامه را به سینمای ایران اختصاص داده شد که شامل بخش مسابقه ای کوتاه می باشد.

با پایان این رویداد سینمایی، برندگان این بخش نیز معرفی شدند و دیپلم ویژه هییت داوران به فیلم «زرد خالدار» ساخته باران سرمد،  جایزه دوم به فیلم «فلاشر» ساخته پانته آ مهدی نیا ( ۵۰۰ یورو) و جایزه اول به فیلم «به هیچکس نگو» به کارگردانی سحرستوده (۸۰۰ یورو) رسید.

هیات داوران این بخش را «کریستین امه» (رییس سرویس پرس جشنواره کن و همچنین مدیر جدید میراث ملی جشنواره کن برای هفتادو پنجمین جشنواره کن ۲۰۲۲ )، «استفان گوده» (استاد دانشگاه سورین درشته سینما، ومنتقد مجله ماهنامه پزیتیف و مدیر سینماهای هنروتجربه پاریس) و  «لویز فویه» (مسول دپارتمان سناریو خوانی کمپانی معتبر وایلد بانچ) تشکیل می دادند.

«شیله» (مرجان صفا بخش)، «بهار» (فائزه کریم پور)،   «برزخ» (قصیده گلمکانی)، «گاو آمریکایی» (آسمان توسی) و «نمایش» (بهنازاسکندرنژاد) دیگر فیلم های حاضر در این بخش ویژه زنان سینمای ایران در جشنواره پراد بودند.

جدا از فیلمهای کوتاه در بخش اختصاص داده شده به فیلمسازان زن ایران همچنین چهار فیلم بلند «قصه ها» (رخشان بنی اعتماد)، «روزیکه زن شدم» (مرضیه مشکینی)، «فی فی از خوشحالی زوزه میکشد» (میترا فراهانی) و «پسر» (نوشین معراجی) در این رویداد سینمایی به نمایش گذاشته شدند.

همچنین فیلم «دَه» ساخته عباس کیارستمی درباره زنان ایران در روز پایانی جشنواره به روی پرده رفت.

شصت و دومین جشنواره فیلم پراد فرانسه جشنواره از ۱۷ تا ۲۳ جولای (۲۶ تیر تا اول مرداد) برگزار شد.