کد خبر : 1009
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 اسفند 1399 - 5:07

فعال ترین سینماگران ایرانی درحوزه بین الملل ۲۰۲۰

فعال ترین سینماگران ایرانی درحوزه بین الملل ۲۰۲۰

سنترسینماپرس: ابن گزارش بنابر آمار خبرگزاری های رسمی و پایگاههای سینمایی و روزنامه نگاران و روزنامه ها و وبسایت های داخلی و خارجی از عملکرد یکساله سینماگران ایران در حوزه بین الملل جمع بندی و طراحی شده است. فعال ترین سینماگران ایرانی درحوزه بین الملل •مجید مجیدی در سالی که گذشت فیلم سینمایی خورشید به

سنترسینماپرس: ابن گزارش بنابر آمار خبرگزاری های رسمی و پایگاههای سینمایی و روزنامه نگاران و روزنامه ها و وبسایت های داخلی و خارجی از عملکرد یکساله سینماگران ایران در حوزه بین الملل جمع بندی و طراحی شده است.

فعال ترین سینماگران ایرانی درحوزه بین الملل


مجید مجیدی
در سالی که گذشت فیلم سینمایی خورشید به کارگردانی مجید مجیدی بیشترین عناوین خبری در حوزه بین الملل را به خود اختصاص داد، فیلم خورشید با حضور در جشنواره های بین المللی و قرار گرفتن در لیست پانزده فیلم اولیه آکادمی اسکار ،مجید مجیدی را جز مطرح ترین فیلمسازان ۲۰۲۰ سینمای ایران قرار داد.

سجاد اصغری
سجاد اصغری با برگزاری مراسم معرفی بهترین فیلم خارجی زبان آکادمی افسانه زندگی در چهار دوره متوالی در حوزه سینمای بین الملل و معرفی هفت فیلم مطرح سال سینمای ایران بعنوان بزرگترین رویداد مستقل سینمای ایران در کانون توجه سینمای ایران بعنوان جریان سازی نو قرار دارد، از این حیث سجاد اصغری را میتوان بعنوان مطرح ترین سینماگر ۲۰۲۰ ایران معرفی کرد.

منیژه حکمت
منیژه حکمت نیزبا فیلم بندربند بعنوان فیلمسازی مستقل در بیشتر فستیوال های مطرح جهان حضور پر رنگ و موثری داشت و عناوینی را هم طی سال کسب کرد که در کانون توجه قرار گرفت از این بابت منیژه حکمت را میتوان بعنوان مطرح ترین فیلمساز ۲۰۲۰ سینمای ایران نامید.

 

و در بخش سینماگران مطرح جهان

 به نقل از ایندی وایر، در نظرسنجی سالانه‌ای که این رسانه از منتقدین سراسر دنیا انجام می‌دهد امسال فیلم مطرح شده «آواره‌ها» به کارگردانی «کلوئی ژائو» به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده است.

بعد از این فیلم سینمایی «هرگز به‌ندرت گاهی همیشه» به کارگردانی «الایزا هیتمن» در رتبه دوم قرار دارد. البته این فیلم در رقابت سختی با «آواره‌ها» بود و در برخی از فهرست‌ها صدرنشین بود اما در نهایت و در جمع‌بندی پایانی در جایگاه دوم قرار گرفت.

به نظر می‌رسد که با توجه به موفقیت‌های فیلم «آواره‌ها» این فیلم که از مدعیان اسکار است، بتواند در یکی از بخش‌های اصلی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و یا بهترین فیلمنامه برنده اسکار شود.

فهرست بهترین‌های ایندی وایر:

بهترین فیلم

۱٫ سرزمین خانه‌به‌دوشان (Nomadland)

۲٫ هرگز به‌ندرت گاهی همیشه (Never Rarely Sometimes Always)

۳٫ اولین گاو (First Cow)

۴٫ لاورز راک (Lovers Rock)

۵٫ به پایان رابطه فکر می‌کنم (I’m Thinking of Ending Things)

۶٫ نزار (Beanpole)

۷٫ زمان (Time)

۸٫ ۵ هم‌خون (Da 5 Bloods)

۹٫ مارتین ایدن (Martin Eden)

۱۰٫ باکورائو (Bacurau)

بهترین کارگردان

۱٫ کلوئی ژائو (Nomadland)

۲٫ استیو مک‌کویین (Lovers Rock)

۳٫ الایزا هیتمن (Never Rarely Sometimes Always)

۴٫ کلی رایکارد (First Cow)

۵٫ دیوید فینچر (Mank)

۶٫ اسپایک لی (Da 5 Bloods)

۷٫ چارلی کافمن (I’m Thinking of Ending Things)

۸٫ پی‌یرتو مارچلو (Martin Eden)

۹٫کانتمیر بالاگوف (Beanpole)

۱۰٫ لی آیزک چانگ (Minari)

بهترین بازیگر

۱٫ ریز احمد (Sound of Metal)

۲٫ فرانسیس مک‌دورمند (Nomadland)

۳٫ چادویک بوزمن (Ma Rainey’s Black Bottom)

۴٫ دلروی لیندو (Da 5 Bloods)

۵٫ ماریا باکالووا (Borat Subsequent Moviefilm)

۶٫ جسی باکلی (I’m Thinking of Ending Things)

۷٫ لوکا مارینلی (Martin Eden)

۸٫ گری اولدمن (Mank)

۹٫ کری کون (The Nest)

۱۰٫ مدس میکلسن (Another Round)

سینمای ایران امسال به دلیل همه گیری ویروس کرونا فراز و فرودهای مختلفی را سپری کرد، از بسته شدن، باز شدن و محدود شدن سالن سینماها، ادغام شدن هیات انتخاب و داوری جشنواره سی و نهم فیلم فجر، از دست دادن سینماگرانی مطرحی چون خسرو سینایی ، کامبوزیا پرتوی ، وحید جلیلوند ، اکبر عالمی و بازیگر محبوبی که با پروازش بسیاری از مردم را شوکه کرد علی انصاریان.

بسیاری از فیلمسازان و سینماگران ایرانی فعالیت گسترده ای طی سال جاری داشته اند ولی ملاک آمارگیری ما براساس تاثیرگذاری در حیطه بین الملل و مستقل بودن سینماگران تنظیم و طراحی شده است .

این گزارش بنابر آمار خبرگزاری های رسمی و پایگاههای سینمایی و روزنامه نگاران و روزنامه ها و وبسایت های داخلی و خارجی طراحی و تنظیم شده است.