کد خبر : 2717
تاریخ انتشار : چهارشنبه 19 مرداد 1401 - 15:22

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ممنوع‌الفعالیتی یک بازیگر به توقیف فیلم منجر نمی‌شود

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ممنوع‌الفعالیتی یک بازیگر به توقیف فیلم منجر نمی‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که اگر فیلمی بدون مجوز به خارج از کشور برود حتما بدون مماشات با آن برخورد می شود. محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به اینکه آیا با وجود ممنوع الفعالیت بودن نوید محمدزاده (سوال خبرنگار است و تاکنون چنین چیزی اعلام رسمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که اگر فیلمی بدون مجوز به خارج از کشور برود حتما بدون مماشات با آن برخورد می شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به اینکه آیا با وجود ممنوع الفعالیت بودن نوید محمدزاده (سوال خبرنگار است و تاکنون چنین چیزی اعلام رسمی نشده است)، دو فیلم مرتبط با این بازیگر اکران می‌شود یا نه، گفت: تلاش ما این بوده که محرومیت های بازیگران به اکران یک فیلم ضربه و لطمه نزند به همکاران مان هم این توصیه را کرده‌ایم. اگر فیلمی در نوبت اکران است تلاش ما این است که محرومیت‌هایی که احیاناً بازیگران پیدا می‌کنند به اکران فیلم لطمه نزند. اکران فیلم متعلق به تهیه‌کننده و مجموعه موسعی از عوامل فیلم تا سینمادارها است و این حتماً نباید اتفاق بیفتد.

او افزود: ما در مورد هر موضوعی نه این مورد خاص، نگاه‌مان این است که محرومیت احتمالی یک هنرمند به فیلمی که ساخته شده لطمه نزند. ما به این امر مقید هستیم و به دوستان هم تذکر می‌دهیم که در چنین مواردی حتما به نفع جامعه هنری توجه کنند نه یک مورد خاص.

وزیر ارشاد تاکید کرد: هر فیلمی بدون اخذ مجوز نمایش در خارج کشور نمایش داشته باشد حتماً از نظر ما مشمول محدودیت های قانونی می‌شود. هیچ درنگی در این زمینه وجود ندارد و سابق بر این شاید مماشاتی صورت می‌گرفته است اما من به همکاران تاکید کردم که در این زمینه هیچ مماشاتی صورت نگیرد. بنای ما این است که با جامعه هنری و فرهنگی کشور نهایت همکاری را داشته باشیم اما قانون باید رعایت شود.

اسماعیلی گفت: دوستان بیایند و قبل از نمایش مجوزهای لازم را دریافت کنند، ایرادی ندارد که فیلمی برای اولین‌بار در خارج کشور نمایش یابد، ایراد در اخذ مجوز است و ما برایمان هیچکس در این زمینه فرقی نمی‌کند. هرکس قانون را رعایت کند، حمایت می‌شود و هرکس رعایت نکند باز مطابق قانون موضوع را جمع‌بندی می‌کنیم و تلاش این است که هیچ تبعیضی صورت نگیرد.

محمدمهدی اسماعیلی همچنین درباره اکران فیلم‌های ایرانی در سرزمین های اشغالی اظهار کرد: ما به همه کسانی که در داخل فعالیت می‌کنند اعلام کردیم که موضوع اکران در سرزمین‌های اشغالی جزو خطوط قرمز است و حتماً با عوامل این کار برخورد می‌کنیم. هیچ نوع مسامحه‌ای نداریم. تشکر هم می‌کنیم از تهیه‌کنندگان و فیلمسازانی که به محض اینکه اطلاع پیدا کردند برخی از حامیانشان قصد دارند فیلم‌هایشان را در سرزمین‌های اشغالی اکران کنند جلوی این کار را گرفتند.

وزیر ارشاد یادآور شد: من توصیه اکید می‌کنم به همه تهیه‌کنندگان و فیلمسازان که مواظب باشند این سوءاستفاده اتفاق نیفتد که اگر رخ دهد برای ما قابل قبول نیست و با آن برخورد می‌کنیم.

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت سریال «جیران» نیز اظهار کرد: این یک اختلاف حقوقی است‌ که در شبکه نمایش خانگی رخ داده است. من در چند روز گذشته به سازمان سینمایی گفتم که در تعامل با این مجموعه‌ها تلاش کنند که این مشکل حل شود. ما حامی فعالیت این مجموعه‌های نمایش خانگی هستیم و فرصت خیلی خوبی برای مخاطبان ما است و نباید به خاطر اختلافاتی، حق مخاطبان ضایع شود.

منبع: صبا