کد خبر : 2385
تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 فروردین 1401 - 6:13

پس از بحران ۲ ساله کرونا؛ دومین زنجیره بزرگ سینمایی فرانسه از پا درآمد

پس از بحران ۲ ساله کرونا؛ دومین زنجیره بزرگ سینمایی فرانسه از پا درآمد

دومین زنجیره بزرگ سینمایی فرانسه پس از بحران ۲ ساله کرونا، برای فروش گذاشته شده است. به گزارش سنترسینماپرس به نقل از اسوشیتدپرس، تحمل ۲ سال پاندمی کرونا موجب شد تا مالکان خصوصی زنجیره سینمایی «سی‌جی‌آر» قصد فروش آن را داشته باشند. این زنجیره سینمایی که پس از «پاته» بزرگ‌ترین مجموعه‌های سینمایی چند منظوره فرانسه را

دومین زنجیره بزرگ سینمایی فرانسه پس از بحران ۲ ساله کرونا، برای فروش گذاشته شده است.

به گزارش سنترسینماپرس به نقل از اسوشیتدپرس، تحمل ۲ سال پاندمی کرونا موجب شد تا مالکان خصوصی زنجیره سینمایی «سی‌جی‌آر» قصد فروش آن را داشته باشند.

این زنجیره سینمایی که پس از «پاته» بزرگ‌ترین مجموعه‌های سینمایی چند منظوره فرانسه را دربرمی‌گیرد، توسط لوک و چارلز ریموند برای فروش گذاشته شده است.

اولین سینما از این مجموعه سال ۱۹۶۶ در شهر لاروشل در جنوب غربی فرانسه شروع به کار کرد و در طی این سال‌ها شمار سالن‌های آن در سراسر فرانسه به ۷۴ سالن رسید که با بیش از ۷۰۰ پرده نمایش فعالیت می‌کند و بیش از ۲ هزار کارمند در فهرست حقوق‌بگیران آن جای دارند.

این مجموعه سینمایی که به قیمت ۱.۱ میلیارد دلار برای فروش گذاشته شده از سال ۲۰۱۹ فرم جدیدی از سینما را با عنوان ICE(تجربه سینمای همه جانبه) راه‌اندازی کرد که فراتر از آیمکس، دالبی و ۴DX بود.

در حالی که پیش از همه‌گیری کرونا درآمد سالانه این زنجیره سینمایی حدود ۲۸۰ میلیون یورو بود، در سال ۲۰۲۱ با زیانی نزدیک به ۴۵ میلیون یورو به ۲۴۰ میلیون یورو کاهش یافت.

هر چند بیشتر سالن‌های سینماهای این مجموعه در مالکیت خانواده ریموند است، اما برخی از سالن‌ها اجاره‌ای هستند و پرداخت هزینه اجاره آنها فشار زیادی بر این مجموعه وارد آورد.

سینماهای CGR فرانسه در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مانند همه سینماهای دیگر، چندین ماه تعطیلی را پشت سر گذاشتند و چند ماهی نیز با ظرفیت محدود تماشاگر و استفاده از ماسک اجباری فعالیت کردند. در سال ۲۰۲۲ نیز تعطیلی یک ماهه سینماها به دلیل پیشگیری از شیوع سویه اومیکرون به سینماهای فرانسه تحمیل شد.

فرانسه گرچه از نظر فروش بلیت بزرگ‌ترین کشور سینمادوست اروپاست اما محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها و نیز نگرانی برخی از مردم برای رفتن به سینما، تاثیر زیادی بر فروش داشته است.

برمبنای آمار ارایه شده در ماه مارس (اسفند) ۱۳.۹ میلیون نفر به سینما رفتند که کمترین میزان در ۲۰ سال اخیر در فرانسه بوده است. این در حالی است که انتظار می‌رفت با اکران «بتمن» با بازی رابرت پتنیسن و «نتردام در آتش» ساخته ژان ژاک آنود ماه امیدوارکننده‌ای رقم بخورد.