کد خبر : 1082
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 اردیبهشت 1400 - 15:43

«کارواش» هم از جشنواره فیلم‌های کردی لندن انصراف داد

«کارواش» هم از جشنواره فیلم‌های کردی لندن انصراف داد

تهیه‌کننده مستند «کارواش» از انصراف این فیلم از جشنواره فیلم‌های کردی لندن به دلیل توهین به ایران خبر داد. به گزارش سنترسینماپرس به نقل از روابط عمومی پروژه، محسن سخا تهیه کننده و کارگردان «کارواش» با اشاره به انصراف این فیلم از حضور در جشنواره فیلم‌های کردی لندن گفت: متاسفانه در یک اقدام سوال برانگیز

«کارواش» هم از جشنواره فیلم‌های کردی لندن انصراف داد

تهیه‌کننده مستند «کارواش» از انصراف این فیلم از جشنواره فیلم‌های کردی لندن به دلیل توهین به ایران خبر داد.

به گزارش سنترسینماپرس به نقل از روابط عمومی پروژه، محسن سخا تهیه کننده و کارگردان «کارواش» با اشاره به انصراف این فیلم از حضور در جشنواره فیلم‌های کردی لندن گفت: متاسفانه در یک اقدام سوال برانگیز این جشنواره کشور مبدا مستند کارواش که تولید شده در شهر مریوان استان کردستان ایران است را به کشوری خیالی به نام کردستان شرقی نسبت داده است.

سخا افزود: این اقدام جشنواره فیلم‌های کردی لندن را بی احترامی به کشورم، مردم کشورم و سبب ایجاد حس جدایی‌طلبانه و تجزیه‌طلبانه سرزمینم ایران می‌دانم، مردمی با نژاد و قومیت‌های مختلف که در صلح و آرامش در کنار هم در کشور متحد ایران زندگی می‌کنند. هیچ‌گونه توهینی را نمی‌پذیرم و در همین راستا طی ایمیلی به دبیر جشنواره از ایشان در این مورد توضیح خواستم و ضمناً فیلمم را از تمام بخش‌های جشنواره خارج کردم.

سخا در متن ایمیلش به دبیر جشنواره فیلم کردی لندن آورده است: «سینما دریچه‌ای به سوی زیبایی‌های جهان است. سینما دروازه‌ای برای شناخت و معرفی آداب و رسوم همه تمدن‌ها است. سینما پلی است که کمک می‌کند تا مردم از سراسر جهان به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

تیم تولید مستند «کارواش» در بستری از همین معانی مراحل ساخت و تولید این مستند را در شهر مریوان از کشور ایران پیش برد.

اما متاسفانه با نادیده گرفتن این مفهوم و این کارکرد سینما، منابع رسمی فستیوال به اشتباه، کشور مبدا این مستند را کردستان شرقی (هیچ کشوری به نام شرق کردستان وجود ندارد) ذکر کرده‌اند.

در حالی‌که این مستند در استان کردستان از کشور ایران تولید شده است. تیم تولید مستند «کارواش» معتقد است که این حرکت خلاف معنای حقیقی سینما و یک اقدام غیر حرفه‌ای و توهینی به تهیه کنندگان و مردم ایران است.

با توجه به آنچه گفته شد، به عنوان تهیه‌کننده اثر، با کمال احترام از شما درخواست می‌کنم که مستند «کارواش» را از تمام بخش‌های جشنواره فیلم کردی لندن خارج کنید.

همچنین انتظار آن می‌رود که اشتباه مرتکب شده توسط آن جشنواره در این مورد را پذیرفته و رسماً آن را اعلام کنید»

«کارواش» در شبکه مستند سیما تولید شده و با حضور نگین فتاحی و شادمان کامران به گوشه‌هایی از زندگی این زوج حامی حیوانات در شهر مریوان می‌پردازد.