کد خبر : 327
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 آذر 1399 - 19:43

کارگردان جسور سینما ۸۳ ساله شد

کارگردان جسور سینما ۸۳ ساله شد

«ریدلی اسکات» کارگردان برجسته و مطرح سینمای جهان و هالیوود امروز شمع تولد ۸۳ سالگی خود را خاموش خواهد کرد. سنترسینماپرس – «ریدلی اسکات» کارگردان برجسته و مطرح سینمای جهان و هالیوود امروز شمع تولد ۸۳ سالگی خود را خاموش خواهد کرد. ۳۰ وی نوامبر ۱۹۳۷ در انگلستان به دنیا آمد. اسکات تحصیلات هنری خود

«ریدلی اسکات» کارگردان برجسته و مطرح سینمای جهان و هالیوود امروز شمع تولد ۸۳ سالگی خود را خاموش خواهد کرد.
سنترسینماپرس – «ریدلی اسکات» کارگردان برجسته و مطرح سینمای جهان و هالیوود امروز شمع تولد ۸۳ سالگی خود را خاموش خواهد کرد.
۳۰ وی نوامبر ۱۹۳۷ در انگلستان به دنیا آمد. اسکات تحصیلات هنری خود را از «کالج سلطنتی هنر» آغاز کرد. قبل از فارغ‌التحصیلی مشغول ساخت فیلم‌های کوتاهی نظیر «پسری و دوچرخه» شد. او این فیلم را کارگردانی و برادرش «تونی اسکات» نیز در این فیلم بازی کرد.

بعد از اتمام تحصیلات آکادمیک در اوایل دهه ۶۰ میلادی مشغول کار در بخش طراحی صحنه کانال بی‌بی‌سی شد. پس از مدت کوتاهی کار در رشته‌های جانبی بالاخره توانست کارگردانی سریال محبوب «Z Cars» را به عهده بگیرد.

همه پول های جهان

در اوایل دهه ۷۰ همزمان با تأسیس شرکت خود مشغول ساخت تبلیغات بازرگانی برای شرکت‌ها و تلویزیون‌های اروپایی شد. او در عرض ۱۰ سال بیش از ۲۷۰۰ تبلیغ تلویزیونی برای ده‌ها شرکت معتبر ساخت.

در سال ۱۹۷۷ فیلم «دوئلیست‌ها» را ساخت. این فیلم در جشنواره کن با استقبال خوبی مواجه شد و توانست جایزه هیئت داوران را کسب کند. سپس سراغ فیلم «بیگانه» رفت. این فیلمی بود که جای پای بیشتری برای او در هالیوود باز کرد.

در سال ۱۹۸۲ اسکات در آشفته بازاری از مسائل تهیه و اکران و تدوین فیلم «بلید رانر» گیر افتاد. جریان از این قرار بود که کمپانی به او اجازه نمی‌داد در تدوین فیلم دخالت کند و همچنین کمپانی پایان فیلم به شکلی که خودش می‌خواست تغییر داد تا اینکه در سال ۱۹۹۱ کمپانی از اسکات در خواست کرد که فیلم را اصلاح کند.

ریدلی اسکات 79 ساله شد / آشنایی با کارگردان علمی تخیلی هالیوود + عکس///////////چهارشنبه

اسکات مشغول ساخت فیلم «تلما لوئیس» بود و وقت کافی برای این پروژه نداشت، اما با مشورت خود اسکات کمپانی کارگردان دیگری را برای تهیه نسخه جدید فیلم به کار گرفت. همین تدوین بود که «بلید رانر» را به آنچه که امروز است تبدیل کرد و اینگونه بود که «بلید رانر» تبدیل به یک شاهکار علمی تخیلی شد.

در بین سال‌های ۸۵ و ۸۹ ریدلی اسکات سبک فانتزی را در پیش گرفت و فیلم «افسانه» را با حضور «تام کروز» جوان ساخت. سپس تریلر «باران سیاه» را با حضور «مایکل داگلاس» و «اندی گارسیا» ساخت و فیلم توانست ۲ نامزدی اسکار را به دست بیاورد.

سر انجام در سال ۱۹۹۱ فیلم «تلما و لوئیس» را به پرده برد. فیلم در جوایز آکادمی موفقیت چشمگیری بدست آورد و توسط این فیلم برای اولین بار توانست نامزد بهترین کارگردانی شود. البته فیلم اسکار بهترین فیلم نامه اورجینال را نیز کسب کرد.

بعد از کارگردانی فیلم «تسخیر بهشت» در سال ۱۹۹۲، اسکات چند سالی کارگردانی را رها کرد، اما بالاخره در سال ۱۹۹۶ دوباره بر صندلی کارگردانی نشست و با ساخت چند فیلم اکشن موفقیت جهانی تجاری بزرگی در سطح بین‌المللی بدست آورد.

ریدلی اسکات 79 ساله شد / آشنایی با کارگردان علمی تخیلی هالیوود + عکس///////////چهارشنبه

وی در سال ۲۰۰۰ پرافتخارترین فیلم خود گلادیاتور را کارگردانی کرد. گلادیاتور در ۱۲ رشته از جمله بهترین کارگردانی نامزد اسکار شد و در نهایت فیلم گلادیاتور با کسب ۵ اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای «راسل کرو» با دستی پر اسکار را ترک کرد.

سال بعد اسکات سراغ دو فیلم متفاوت رفت «هانیبال» و «سقوط بلک هاوک» رفت. بلک هاوک به موفقیت چشم گیر تجاری دست یافت و باکس آفیس را کاملاً از آن خود کرد.

بعد از ساخت چند فیلم در موضوعات گوناگون از جمله: «پادشاهی بهشت»، «گانگستر آمریکایی» و «یک مشت دروغ» دوباره در سال ۲۰۱۰ راسل کرو همکاری جدید را آغاز کرد و فیلم «رابین هود» را کارگردانی کرد. رابین هود فیلم افتتاحیه جشنواره کن شد، اما آنچنان مورد پسند مخاطبان واقع نشد.

پرومته، کنسولر و موسی از جمله سایر فعالیت‌های اسکات طی سالیان گذشته است. فیلم‌های که کمابیش مخاطبان خاص اسکات را راضی نگه داشته اند. وی به تازگی تهیه کنندگی فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق را آغاز نموده و با حضور بازیگران مطرح هالیوود همچون جانی دپ، مایکل پنا، پنلوپه کروز، دیسی ریدلی فصل تازه‌ای از سینما اسکات را پیش رو دارد.

ریدلی اسکات 79 ساله شد / آشنایی با کارگردان علمی تخیلی هالیوود + عکس///////////چهارشنبه

وی تا به حال چهار بار نامزد اسکار شده، اما شخصاً در دریافت این جایزه ناکام مانده است. اسکات این روز‌ها فیلم همه پول‌های جهان را در آستانه اکران دارد. فیلمی که با بازی کوین اسپیسی و حذف او بعد از رسوایی‌های اخیرش حاشیه‌های فراوانی داشته است.

این فیلم داستان یکی از دسته‌های نظامی ایتالیا بعد از جنگ جهانی را روایت می‌کند نقشه یک سرقت عظیم را می‌کشند. تاکنون علاوه بر کوین اسپیسی بازی بازیگرانی همچون مارک ولبرگ بازیگر فیلم ترنسفورمز ۴ و ۵، همچنین میشل ویلیامز در این اثر قطعی شده است.

دیوید اسکارپا فیلمنامه‌نویس هالیوود که فیلمنامه‌ای همچون کلوئوپاترا را در کارنامه دارد، نگارش این اثر را بر عهده داشته است. هنوز در خصوص تاریخ اکران این فیلم توضیحی داده نشده، اما به احتمال فراوان زمستان ۲۰۱۷ مراحل تولید آن آغاز می‌شود.