کد خبر : 3162
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 دی 1401 - 17:05

یک جایزه ویژه برای متقاضیان جشنواره فیلم فجر

یک جایزه ویژه برای متقاضیان جشنواره فیلم فجر
در فاصله کمتر از یک ماه تا شروع جشنواره فیلم فجر و نیز در شرایطی که تاکنون خبر رسمی از متقاضیان شرکت در جشنواره یا اسامی فیلم‌های انتخابی منتشر نشده، سازمان سینمایی اعلام کرد: اولویت اکران فیلم در سال ۱۴۰۲ با فیلم‌های حاضر در چهل و یکمین جشنواره فجر خواهد بود.

به گزارش سنترسینماپرس، روح الله سهرابی، مدیرکل اداره نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی، با اعلام این مطلب تصریح کرد: به طور طبیعی آن دسته از فیلم‌هایی که در جشنواره فجر شرکت نکرده باشند و یا فرصت چند ماهه اکران را از دست داده باشند در اولویت‌های بعدی اکران قرار خواهند گرفت.

او با اشاره به شرایط ویژه‌ اکران و ضرورت برنامه‌ریزی برای مدیریت ترافیک فیلم‌هایی که در صف اکران‌ و پیگیری و تلاش‌هایی که از سوی سازمان سینمایی، شورای راهبردی اکران و شورای صنفی نمایش طی ماه‌های گذشته صورت پذیرفته، افزود: در راستای حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی، مشوق‌های گوناگونی از قبیل پخش تیزر تلویزیونی، حذف محدودیت زمانی اکران در صورت فروش و نیز، مشوق‌های دیگری به فیلم‌هایی که در این مقطع زمانی روی پرده بروند تعیین شده و آن دسته از آثاری که در این مدت به اکران رسیدند حتی الامکان از این مشوق‌ها بهره‌مند شدند.

سهرابی گفت: زحمات اعضای شورای صنفی نمایش منجر به رونق اکران در بعضی ماه‌های کم فروش مانند ماه‌های محرم و صفر شده و در برخی هفته‌ها نیز رکورد جدیدی بر جا گذاشته است که قابل تقدیر و ستودنی است. در عین حال، تعداد دیگری از آثار که فرصت و امکان نمایش داشتند به دلیل شرایط خاص اجتماعی تمایلی به این مسئله نشان نداده و فرصت مهم اکران را علیرغم پیش بینی مشوق‌ها از دست دادند.

مدیرکل اداره نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: با توجه به جریان تولید سینما و ضرورت مدیریت صحیح چرخه‌ تولید و عرضه، طی تصمیمات اخیر در سازمان سینمایی مقرر شد اولویت اکران سال ۱۴۰۲ با آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر باشد.

به گفته وی به طور طبیعی آن دسته از فیلم‌هایی که در جشنواره فجر شرکت نکرده و یا فرصت چند ماهه اکران را از دست داده‌اند، در اولویت‌های بعدی قرار خواهند گرفت.

تاکید سهرابی بر وجود مشوق‌هایی همچون تیزرهای تلویزیونی در حالی در خبر سازمان سینمایی اشاره شده که اخیرا دست‌اندرکاران فیلم‌هایی همچون «جزیره فضایی» و «طبقه یک و نیم» نسبت به پخش نشدن تیزرهای خود از تلویزیون انتقاد کردند. در این زمینه تهیه‌کننده و پخش‌کننده فیلم «جزیره فضایی» اعلام کرده بودند که تیزر این فیلم برای پخش در تلویزیون رد شده و مسئولان مربوط در این رسانه خواستار حذف برخی بازیگران فیلم از تیزر شده بودند.

علاوه بر این‌ها برای رونق گیشه گفته می‌شد که مشکل برخی فیلم‌ها برای دریافت پروانه نمایش با انجام ممیزی حل می‌شود از جمله فیلم «چپ راست» که در چند وقت اخیر خبر جدیدی درباره این کمدی سیاسی منتشر نشده است.