کد خبر : 771
تاریخ انتشار : شنبه 11 بهمن 1399 - 16:37

۲ مستند ایرانی در رقابت اسکار ۲۰۲۱

۲ مستند ایرانی در رقابت اسکار ۲۰۲۱

دو اثر مستند از سینماگران ایرانی واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین مستند بلند نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار شدند. به گزارش سنترسینماپرس ، مستند «کودتای ۵۳» ساخته تقی امیرانی و «هنر درخطر زندگی کردن» به کارگردانی مینا کشاورز دو اثر مستندی هست که امسال فرصت رقابت در شاخه بهترین مستند بلند جوایز

دو اثر مستند از سینماگران ایرانی واجد شرایط رقابت در شاخه بهترین مستند بلند نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار شدند.

به گزارش سنترسینماپرس ، مستند «کودتای ۵۳» ساخته تقی امیرانی و «هنر درخطر زندگی کردن» به کارگردانی مینا کشاورز دو اثر مستندی هست که امسال فرصت رقابت در شاخه بهترین مستند بلند جوایز اسکار را خواهند داشت.

مستند «کودتای ۵۳» که محصول مشترک ایران و انگلستان است، تاکنون موفق به کسب نمره کامل ۱۰۰ درصد از سوی سایت سینمایی «راتن تومیتوز» شده و سایت IMDb نیز نمره بالای ۷.۹ را به این مستند بر اساس نقدهای سینمایی داده است.

«پیتر بردشاو» منتقد ارشد سینمایی گاردین با دادن ۴ ستاره از ۵ ستاره به مستند «کودتای ۵۳» آن را مستندی قدرتمند توصیف کرده که همچون یک فیلم داستانی هیجانی، جذاب است.

این فیلم که درباره وقایع سیاسی منتهی به کودتای ۲۸ مرداد است، طی یک دهه ساخته شده و تقی امیرانی، «پل زنتس»، امیر امیرانی و احمد کیارستمی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارند.

فیلم مستند «هنر در خطر زندگی کردن» ساخته مینا کشاورز، بعد از حضور در جشنواره فیلم پوسان و دریافت جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره و همچنین حضور در جشنواره فیلم مستند ایدفا، واجد شرایط بهترین مستند بلند اسکار ۲۰۲۱ شده است.

این مستند که محصول مشترک ایران و آلمان است، روایتی از تلاش گروهی از فعالان حقوق زن و وکلای زن برای تصویب قانونی برای مقابله با خشونت خانگی علیه زنان در ایران است. مینا کشاورز با مونوگ شخصی اش با مادربزرگی که دیگر زنده نیست تصویری از وضعیت خشونت خانگی علیه زنان در ایران ارائه می دهد.

نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۱ روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) اعلام می شود و مراسم پایانی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ) برگزار خواهد شد.